صفحه اول

برنامه همایش

چکیده مقالات

گالری عکس

رسانه ها

یادداشت
آندلس
 درباره ما
تماس با ما
 
 

 

کتابشناسی آندلس

 

 

 

 
تاریخ فتح اندلس اثر ابن قوطیه

این کتاب اثر ابن قوطیه مورخ، محدث، فقیه، لغوی و شاعر اندلسی سده سوم و چهارم هجری است . این متن کهن و ارزنده تاریخی مشتمل بر رویدادهای تاریخی اندلس از آغاز گشایش آن به دست مسلمانان تا مرگ امیر عبدالله اموی ، به سال ۳۰۰هجری است و یکی از منابع مهم و معتبر در این زمینه به شمار می آید، چندان که هیچ پژوهنده ای در تاریخ اندلس اسلامی از آن بی نیاز نیست.

   
غروب آفتاب در اندلس

غروب آفتاب در اندلس، داستان شکار شیر است به مکر و حیله. روایت اعتمادی برگرفته از حسن ظن است بر دشمنانی که در قامت دوست ظاهر می‌شوند. حکایت فراموش کردن خود است و تن سپردن به خودباختگی. کتابی کوتاه اما اثرگذار که در حصار زمان داستان محدود نمی‌شود و بر پرده سیاست مسلمانان در همه اعصار، نمایشی عبرت‌آموز را به تصویر می‌کشد.

این کتاب ترجمه و بازنوشت روایت محمد طنطاوی الجوهری از غرب اسلام در اندلس در الجواهر فی تفسیر القرآن است.

   
دولت امویان در اندلس

اثر عبدالمجید نعنی و ترجمه محمد سپهری دوران حضور اسلام در اندلس، يكي از درخشان ترين دوره هاي تاريخي است.مسلمانان طي چند قرن حضور خويش دراين منطقه، خدمات شاياني در زمينه شكوفايي فرهنگي و انتقال علوم و فنون و موسسات تمدني به جهان غرب انجام دادند. در كتاب حاضر، شرح نزديك به چهار قرن حضور اسلام در شبه جزيرهايبري، از فتح اسلامي تا سقوط خلافت اموي در اين منطقه، آمده است.

   
تاریخ دولت اسلامی در اندلس اثر محمد عبدالله عنان و ترجمه عبدالمحمد آیتی

بدون شک می‌توان گفت این کتاب بزرگ‌ترین کتابی است که دربارة اندلس و در پنج جلد به فارسی ترجمه شده است. از نکات باارزش این کتاب این است که مؤلف به فراخور بحث، وضعیت دولت‌های مسیحی مجاور مسلمانان و چگونگی قدرت‌گیری آنان را نیز بیان کرده است که نکتة مهمی در بررسی تاریخ اسپانیای اسلامی است.

   
میراث اسپانیای مسلمان تالیف زیر نظر سلمی الجیوسی و ترجمه گروهی

کتابی دو جلدی است. در جلد اول این کتاب تاریخ اندلس بررسی شده و به موضوعاتی مانند تاریخ اندلس، شهرهای اسپانیا در دورة اسلامی مانند قرطبه، اشبیلیه و غرناطه، اقلیت‌ها در اندلس مانند مستعربان، موریکوها، یهودیان و مدجنان و دیگر موضوعات توجه شده است. در جلد دوم نیز تمدن و هنر در اندلس بیان شده و موضوعاتی همچون آشپزی، مکانیک و صنعت، اقتصاد و دیگر موضوعات مرتبط با تمدن و هنر بررسی شده است.

   
تشیع در اندلس اثر محمود علی مکی و عزالدین عمر موسی و ترجمه رسول جعفریان

 تشیع در اندلس ازجمله مباحثی است که کمتر به آن توجه شده است. این کتاب از معدود آثاری است که دراین‌باره به رشتة تحریر درآمده و به طور تفصیلی تشیع را در دورة اموی و حمودی بررسی کرده است.

   
اندلس یا تاریخ حکومت مسلمین در اروپا اثر محمد ابراهیم آیتی

 این اثر نگارشی بسیار خلاصه و سودمند درباب اندلس به‌شمار می‌آید. نویسنده در دویست صفحه و به شکلی خلاصه ظهور و سقوط مسلمانان در اندلس را بیان کرده است؛ ازاین‌رو این اثر برای مخاطبانی که می‌خواهند مطالعه دربارة اندلس را آغاز کنند، شروعی بسیار ارزنده است.

   
دولت موحدون در غرب جهان اسلام اثر عزالدین عمر موسی و ترجمه صادق خورشا

مؤلف در این کتاب پس از بررسی منابع کهن دربارة موحدون و بیان تاریخ خلاصة سیاسی موحدون به تشکیلات و سازمان‌های موجود در این دولت پرداخته است. تشکیلاتی که در این اثر بررسی شده‌اند عبارت‌اند از: تشکیلات حزبی، سیاسی، اداری، مذهبی و نظامی.

   
سپیده دم اندلس اثر حسین مونس و ترجمه رضا شیخی

نویسنده در این اثر، دورة فتوحات در اندلس و دورة والیان را به تفصیل در ششصد صفحه بررسی کرده است. برخی از فصول این کتاب عبارت‌اند از: اسپانیا اندکی پیش از فتح اسلامی، فتح اندلس، عصر والیان، درگیری عرب‌ها و بربرها، جامعة اندلس (عرب‌ها، بربرها و موالی) ، مولدان و مستعربان، دستگاه اداری و مالی دورة والیان و برپایی دولت اموی.

   
اندلس؛ تاریخ، فرهنگ و مقاومت اسلامی ترجمه کامیار صداقت ثمرحسینی

این اثر منتخبی از چهار اثر مهم در زمینه تاریخ‌نگاری اسلامی در اندلس، ابداعات علمی و فرهنگی عالمانِ اندلسی، تاثیر اندیشة مغرب‌زمین از رونق علوم و فنون اسلامی در اندلس و سرانجام مقاومتِ مسلمانان اندلس در برابر دادگاه‌های تفتیش عقاید کلیسای کاتولیک اسپانیای آن دوران است.

   
اندلس، مظهر اسلام در اروپا: تاریخ فرهنگ و تمدن مسلمانان در مغرب زمین اثر محمد رمضان پور

كتاب حاضر پژوهشی است درباره تاریخ فرهنگ و تمدن مسلمانان در مغرب زمین، به ویژه اندلس كه مظهر اسلام در اروپا می‌باشد . این نوشتار مشتمل بر 11فصل بوده و برخی از عناوین آن بدین شرح است : عصر فاتحان و والیان در اندلس، عصر امارت در اندلس، عصر ملوك الطوایفی، اوضاع فرهنگی اندلس، تاثیر فرهنگ و تمدن اسلامی بر اروپا و معرفی شهرهای اندلس.

   
پویایی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران اثر دکتر علی اکبر ولایتی

در جلد نخست این کتاب، مولف پس از مقدمه‌ای مفید، به شرح برخی کلیات، از‌ جمله فصل اول: بنيادهاى مفهومى و زمينههاى تاريخى (فصل اول) و عصر دعوت و فتوحات (فصل دوم) می‌پردازد و آن‌گاه در بخش دوم، زمينه هاى شكل گيرى تمدن اسلامی را شرح می‌دهد. مطالب مندرج در این بخش عبارتند از: جايگاه علم و دانش و تاريخ كتابت در فرهنگ و تمدن اسلامى (فصل اول)، انتقال علوم و جذب دانشمندان به جهان اسلام (فصل دوم)، نهضت ترجمه (فصل سوم)، و مراكز علمى در تمدن اسلامى (فصل چهارم).

   
کندوکاوی در تاریخ و تمدن اندلس اثر دکتر عبدالواحد ذنون طه و ترجمه دکتر حجت رسولی

 مولف پس از نوشتن مقدمه ای در ده فصل به کندوکاو در تاریخ و تمدن اندلس می پردازد. عنوان فصل ها به ترتیب عبارتند از: تلاش مسلمانان و اندلسی هادرکشف دنیای جدید؛ تلاش های مسلمانان اندلس درعلم ستاره شناسی؛ تعلیم و تربیت در اندلس؛ ؛آزادی عقیده وفعالیت های دینی در اندلس؛ اهمیت کتابهای فقهی درمطالعه اندلس؛ شعوبی گری دراندلس ورویایی عرب ها با آن؛ تاثیر متقابل تمدن اسلامی اندلس و تمدن مسیحی؛ دیدگاه برخی از دانشگاه های اروپایی درباره فلسفه ابن رشد؛ تاثر اندلس بر اندیشه غرب.

   
تاریخ تحلیلی اندلس اثر دکتر محمدرضا شهیدی پاک

کتاب 435 صفحه دارد و دارای سخن ناشر، فهرست ؛ مقدمه مولف، فهرست منابع، ضمایم و تصاویر می باشد. کتاب فاقد فصل بندی مشخص بوده و مطالب آن در 29 عنوان یا تیتر اصلی مطرح شده است. در پایان برخی فصول چکیده بحث و پرسش هایی مرتبط با آن آمده و منابعی برای مطالعه بیشترمعرفی گردیده است.

   
معماری اسلامی اندلس اثر ماریانه باروکاند و آخیم بدنورتس

 اين كتاب با رويكردي تاريخي و در 10 فصل، به معرفي و سپس بررسي دقيق معماري حوزه جغرافيايي اندلس مي‌پردازد.

   
تاریخ اسلام و ادبیات عرب در اندلس؛ اثر عبدالمهدی یادگاری

عناوین نه بخش این کتاب به ترتیب عبارتند از:آشنایی با آندلس؛ تقسیم بندی دوره های زندگی عرب و مسلمانان در آندلس؛ آغاز جنبش فرهنگی در آندلس اسلامی؛ پیدایش شعر عربی و تحول آن در آندلس؛ ویژگی های لهجه عربی مردم آندلس؛ اوضاع فکری و فرهنگی در آندلس؛ هنرهای شعری هفتگانه؛ پیدایش شعر موشح در آندلس؛ شرح حال شاعران عرب نام آور در آندلس.

   
.رویارویی تمدن اسلامی و مدرنیته؛ اثر سید محمد عارف حسینی

نویسنده در بخش اول به کلیاتی در زمینه تمدن اسلامی و مدرنیته می پردازد. بخش دوم کتاب در چهار بخش با عنوانهای : تاریخچه و واکنشهای ملی ، واکنش سنت گرا ، واکنش تجدد طلب و واکنش واقع گرا ترتیب یافته است و بخش سوم ، نوزایی واحیای تمدن اسلامی به بحث گرفته می شود . در بخش چهارم به گفتگوی برخورد تمدن اسلام وغرب وجامعیت اسلام می پردازد.

   
تمدن اسلامی؛ نگاهی اجمالی به بیانات رهبر معظم امام خامنه ای درباره تمدن اسلامی

این کتاب، مروري بر ديدگاه‌هاي امام خميني و آيةالله سيدعلي خامنه‌اي در مورد بايسته‌ها و شاخص‌هاي تمدن اسلامي و راهكارهاي ايجاد و حفظ آن است. در ابتداي اين نوشتار به بيان اهداف حاكميت اسلامي و علل اسلام‌ستيزي جهان اسلام از منظر امام خميني پرداخته شده و نقش علما و دانشمندان مختلف مسلمان در حفظ هويت اسلام و انقلاب اسلامي ايران و حركت دادن آن به سوي يك تمدن بزرگ جهاني، مورد بحث و بررسي قرار گرفته است. آن گاه نويسنده به بررسي تاريخ تمدن اسلامي و مباني و اصول مربوط به آن پرداخته و برخي از آسيب‌هاي فكري و عملي مسلمانان از تاريخ صدر اسلام و در جريان فتوحات تا زمان حاضر را در اين زمينه، مورد نقد و ارزيابي قرار داده است.

   
سرگذشت هنر در تمدن اسلامی؛ اثر دکتر حسن بلخاری قمی

این کتاب به ذکر تاریخ مختصر دو رشته هنر اسلامی (معماری و موسیقی) با رویکردی فلسفی و عرفانی می پردازد و در اصل جزوه درسی دانشجویان در درس هنر و تمدن اسلامی دانشگاه هنر بوده و محصول تحقیق و مطالعات این نویسنده در نگارش رساله دکترا تحت عنوان "تجلی وحدت وجود در هنر و معماری اسلامی ایران و هند" می باشد.

   
تمدن اسلامی در قرن چهارم هجری؛ اثر آدام متز، ترجمه علیرضا ذکاوتی

 كتاب حاضر ترجمه اثر آدام متز شرقشناس سوئيسي با عنوان تمدن اسلامي در قرن چهارم هجري است . در اين كتاب ابتدا مؤلف به پژوهش در احوال حكومت ها و حاكمان سرزمينهاي اسلامي و سازمانهاي اداري و كشوري پرداخته و سپس اجمالاً به ذكر خصوصيات فرهنگ درخشان قرن چهارم هجري يا به تعبير خود وي دوره رنسانس اسلامي اهتمام كرده است .

   
روش شناسی دانش سیاسی در تمدن اسلامی؛ اثر داود فیرحی

 این اثر متشکل از مجموعه مقالاتی درباره روش شناسی اندیشه سیاسی در نظام تمدنی اسلام است". نویسنده به بررسی ارتباط روش شناسی با معرفت شناسی، هندسه دانایی در دوره میانه اسلام، نظام فطرت، ضرورت وحی و نبوت، بنیاد شرعی عقل و فلسفه، بنیاد عقلی فلسفی شریعت و نسبت روش شناسی با ماهیت امر سیاسی می پردازد. در ادامه مطلب و در فصل های بعدی مباحثی همچون طبقه بندی دانش سیاسی در جهان اسلام، روش شناسی فقه سیاسی اهل سنت، روش شناسی فقه سیاسی شیعه، روش شناسی کلام سیاسی، روش شناسی سیاسی در حکمت مشاء، روش شناسی در حکمت اشراق، روش تفکر سیاسی در حکمت متعالیه، روش شناسی سیاست نامه نویسی، روش شناسی در جامعه شناسی سیاسی، مکتب تاریخ نگاری مسعودی و روش شناسی اندیشه سیاسی در فلسفه غرب تمدن اسلامی آورده شده است.

   
علل انحطاط تمدن ها از دیدگاه قرآن کریم؛ اثر احمدعلی قانع

این کتاب در چهار بخش تنظیم شده است که دو پیوست نیز در انتهای کتاب ضمیمه شده است.در اولین فصل بخش اول کتاب به یک سری مباحث مقدماتی اختصاص داده شده است.در فصل دوم به سنن الهی در قرآن پرداخته شده، پس از مقدمه، فایده شناخت سنن الهی و آنگاه تقسیم بندی سنن الهی به بحث گذاشته شده است.و سپس به علل انحطاط تمدن ها پرداخته است.

   
 

صفحه بعد

 

Info@AlAndalus2015.ir